ISOTOPE 100% WHEY ISOLATE (2LB.)

ISOTOPE 100% WHEY ISOLATE (2LB.)

$44.99

ISOTOPE 100% WHEY ISOLATE (2LB.)

$44.99

ISOTOPE 100% WHEY ISOLATE (2LB.)

$44.99

This is a Demo Store created for booster theme. If you would like to buy the products in this store you may buy them on Well.ca website

Flavor

Blueberry Yogurt Chocolate Mint Chocolate Peanut Butter Chocolate Vanilla

Products will be delivered between 1 and 5.

0 LEFT IN STOCK
0 watching this item.
0 have this item in their cart.
Product description

RedCon1 Isotope Whey Protein Isolate 

 

WHO IS THIS FOR?

ISOTOPE is formulated for athletic people of all skill sets looking to BUILD AND REPAIR MUSCLE WITH A SMOOTH, DELICIOUS, AND EASY TO DIGEST PROTEIN. POST-WORKOUT OR THROUGHOUT THE DAY, YOU WONʼT FIND A BETTER WHEY ISOLATE THAN ISOTOPE. ISOTOPE is for men and women over the age of 18.

 

PROFESSIONAL GRADE FORMULA

Isotope checks off every box you’re looking for when deciding which WPI to supplement with. First, it checks out from a performance standpoint. No corners were cut. Second, it tastes great and mixes easily. And lastly, it’s 100% reliable for the hardcore bodybuilder or athlete who needs precision and accuracy when calculating your daily caloric needs.

WHAT'S INSIDE

TRANSPARENT LABELING. WE PIONEERED THIS MOVEMENT SHOWING YOU EVERY INGREDIENT IN EVERY PRODUCT.

Nutrition Facts

Servings per container: 30
Serving Size
1 Scoop (30.9g)

Calories

110

Total Fat
0g
0%
Saturated Fat
0g
0%
Trans Fat
0g
Cholesterol
0mg
0%
Sodium
200mg
9%
Total Carbohydrate
2g
1%
Dietary Fiber
0g
0%
Total Sugars
0g
Includes 0g Added Sugars
0%
Protein
25g
50%
Vitamin D
0mcg
0%
Calcium
125mg
10%
Iron
0mg
0%
Potassium
171mg
4%

*The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
Ingredients: Whey Protein Isolate, Natural and Artificial Flavor, Salt, Xanthan Gum, Cellulose Gum, Sucralose, Acesulfame Potassium.
Contains: Milk
Allergen Warning: Manufactured on shared equipment which processes products containing Egg, Milk, Soy, Peanuts, Tree Nuts, Wheat, Shellfish and Fish.
Please Note: Nutrition/Supplement facts and ingredients may vary slightly between flavors.

People often buy

+
Total price: $44.99